PROFILAKTYCZNA LEKCJA W KINIE

Czy social media mogą być toksyczne?

TAK!

Uczniowie klas 4-7 wzięli udział w lekcji profilaktycznej na temat szkodliwości social mediów.

Ogromna większość dzieci i młodzieży posiada własne urządzenia mobilne, a każde dziecko od najmłodszych lat ma bezpośredni kontakt z ekranem cyfrowym. Ma to przeogromny wpływ na psychikę i zachowania nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Tak naprawdę dotyczy nas wszystkich.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców i nauczycieli   zespół Lekcji w Kinie przygotował lekcję poruszającą zagadnienia cyberbezpieczeństwa oraz toksyczności social mediów.

Lekcja ta powstała w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie  dzieci w nadziei, że  wiedza zdobyta podczas zajęć zaprocentuje w postaci  krytycznego spojrzenia nie tylko na social media, ale i otaczający nas świat.

Lekcja składała się z dwóch  części:

- pierwsza to czterdziestominutowa prezentacja wypełniona przykładami z tekstów kultury (film, muzyka, literatura itp.) i z internetu. Wszystko to poparte animacjami i infografikami przedstawionymi przez profesjonalną aktorkę -  charyzmatyczną osobę, która nawiązała świetną interakcję z dziećmi.
Podczas lekcji  poruszone zostały  nie tylko problemy CATFISHINGU, HEJTU, MULTITASKINGU, PROKRASTYNACJI, BAŃKI INFORMACYJNEJ, FOMO, ale również sposoby, jak zachować się w konkretnych sytuacjach, jak uniknąć złych zachowań i pozostać zdrowym

- w drugiej części lekcji uczniowie obejrzeli film "Dancing Queen", który opowiadał o codziennych problemach nastolatków, takich jak: pierwsza miłość, brak akceptacji i samoakceptacji, śmierć bliskich, zawiedziona przyjaźń, relacje rówieśnicze, pasje i zainteresowania, problemy z racjonalnym odżywianiem, cena sukcesu. W osobie bohaterki Miny każdy mógł odnaleźć cząstkę siebie.

Dodatkowo autorzy Lekcji w kinie przygotowali dla rodziców krótki przewodnik,  jak bezpiecznie wprowadzić swoje dziecko w świat Internetu oraz poznali odpowiedzi na pytania:

Jak pomóc dziecku, które stało się ofiarą hejtu?
Jak wytłumaczyć dzieciom, że słowa ranią i mogą mieć straszne w skutkach konsekwencje?
Jak ustrzec dzieci przed ułudą wirtualnego świata?