Szkoła Podstawowa nr 150 w Warszawie im. Walerego Wróblewskiego


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 7874108
    • Do końca roku: 278 dni
    • Do wakacji: 85 dni

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-03-28

    Imieniny: Anieli, Kasrota


  • Kartka z kalendarza

Organizacja dziecku warunków do nauki w domu

JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECKU WARUNKI DO NAUKI W DOMU?

 

DROGI RODZICU,

1. Zanim dziecko zasiądzie do zeszytów, warto zadbać, by nic go nie rozpraszało: wyłączyć telewizor, radio, zamknąć drzwi do pokoju, itp. Im mniej będzie dookoła rozpraszających bodźców, tym lepiej. Pamiętaj, w pomieszczeniu, w którym dziecko się uczy, powinna panować CISZA.

2. Zadbaj, by dziecko miało swój kącik do nauki, najlepiej z własnym biurkiem i krzesłem przystosowanym do wzrostu dziecka.

3. Ważne jest też, by światło padało z lewej strony, gdy dziecko jest praworęczne, a z prawej, gdy dziecko jest leworęczne.

4. Oświetlenie elektryczne nie może być zbyt słabe, nie może też być zbyt jaskrawe.

5. Na biurku powinien panować porządek, znajdować się na nim powinny tylko rzeczy aktualnie potrzebne do nauki.

6. W pokoju nie może być duszno ani zbyt gorąco, optymalna temperatura to ok. 20 – 21 stopni Celsjusza.

7. Dobrze jest, by dziecko robiło w czasie nauki krótkie 10-15-minutowe przerwy, np. na zrobienie herbaty czy inną mało absorbującą aktywność. Pamiętaj, nie może to być nic, od czego będzie je trudno oderwać.

8. Jeśli dziecko uczy się / odrabia zadaną pracę, nie przeszkadzaj mu. Nie pozwól też, by robiło to rodzeństwo.

9. Na atmosferę nauki wpływa również nastawienie rodziców do szkoły i edukacji. Im bardziej rodzice wspierają dziecko w nauce, tym lepsza jest atmosfera do uczenia się.

10. Bądź gotowy do pomocy, jeśli dziecko cię potrzebuje. Nie naciskaj jednak, jeśli o to nie prosi. Czasem lepiej je zostawić, by rozwiązało problem samo. Nie jest jednak dobrze, jak dziecko ma poczucie, że jest ze swoimi szkolnymi problemami samo.

11. W czasie pracy dziecka w domu dyskretnie sprawdzaj, czy rzeczywiście się uczy.

12. W młodszych klasach sprawdzaj, czy dziecko odrobiło wszystko, co było zadane. Miej jednak świadomość, że w życiu każdego rodzica przychodzi czas, że musi pozwolić dziecku podejmować pewne decyzje samodzielnie, a na pewno pozwolić mu samodzielnie się uczyć i ponosić konsekwencje swoich wyborów.

13. Nigdy nie zapominaj o największym narzędziu. Pochwała za odrobione lekcje zawsze skutecznie dodaje dziecku skrzydeł.